- Hungaroring | Fogadó épület építése és boxok bővítése
- Iroda | Cordia Ingatlanfejlesztő és értékesítő iroda - József krt.
- Hungaroring | Fogadó épület építése és boxok bővítése
- Szent László Plébánia | Díszműbádogos munkák
- Novartis Seeds | Ócsa vetőmagkísérleti telep
- Siemens | Csepel - Transzformátorgyár csarnokainak külső homlokzatfelújítása, gépalapok készítése
- Novartis Seeds | Ócsa vetőmagkísérleti telep
- Családi ház | Százhalombatta
- Szent László Plébánia | Díszműbádogos munkák
- Családi ház | Százhalombatta
- Hungaroring | Kiszolgáló épület és boxállások
- Családi ház | Százhalombatta
- Novartis Seeds | Ócsa vetőmagkísérleti telep
- Családi ház | Százhalombatta
| Festés, mázolás, felületképzés
A festés az építőmunkák legutolsó fázisa
A kivitelezési munkák befejező fázisában, a környezetünk harmonikus formálásában, kiemelt hangsúlyt kap a felületek színvilágának kialakítása. A napi életvitelünk minőségét otthonunkban, munkahelyünkön és egyéb épített vagy természeti környezetben, nagymértékben befolyásolhatják a színek és textúrák kölcsönhatásában rejlő lehetőségek. A különböző színhőmérsékletű felületek ránk gyakorolt élettani hatását már régóta bizonyított tényként ismerjük.
Kreativitás
Ha kellő jártassággal rendelkezünk a számunkra ideális környezet kialakításában, akkor bátran megter-vezhetjük a különböző terek részünkre kedvező színharmóniáját, struktúráját. Alapvető szaktudással, kézügyességgel, anyagismerettel és egy kevés technológiai előképzéssel magunk is elvégezhetjük a festési, mázolási, tapétázási munkákat. A végeredmény majd magáért beszél! De ha a fent említett néhány kritérium meglétében bizonytalanok lennénk, akkor inkább hívjunk szakembert.
Felületképzés fázisai
- Az elvégzendő munka helyszínének (kültéri vagy beltéri) adottságainak (évszakbeli, légköri, struktúrális) ismeretében első feladatunk a mennyiségszámítás elvégzése az alkalmazásra kiválasztott anyag függvényében.
- A gyakorlati megvalósítás a felületek előkészítésével kezdődik. Az új építésű falak, födémek nyers vakolatát finom csiszolást követően, sima kérget biztosító gletteléssel látjuk el, melyet különböző megvilágítási effektusokkal ellenőrzünk.
- A felújításra váró felületeket szükség szerint kaparjuk, mossuk, csiszoljuk (a korábbi, több rétegű festékeket eltávolítjuk), alapozzuk és az előző pont szerint gletteljük.
- Az előkészítés során feltárt repedéseket, gödröket, mély barázdákat feltágítás után habarccsal vagy glett anyaggal töltsük ki és bandázsoljuk le.
- Még a festést megelőző fázisban szokás dönteni a felületek esetleges strukturálásáról, mely különböző tapéták alkalmazását teszi szükségessé (fűrészporos tapéta, mintás üvegszövet tapéta stb.).
- Itt kell határozni arról is, hogy kívánunk-e előregyártott díszítőelemeket alkalmazni, melyekkel a helyiségek stílusát lehet hangsúlyozni (holkerlécek, frízlécek, rozetták stb.).
- Ha az előkészítési fázist lezártuk, kezdhetjük a festést (vagy mázolást). Elhatározásunk szerinti festékek (lakkok) széles skáláját kínálják kereskedőkön keresztül a gyártók. A szín-választás európai egységesítését a RAL színskála biztosítja, de ettől eltérően szinte minden festékgyár saját, egyedi színkártyát is alkalmaz. A nagyobb szakkereskedések festékkeverő gépekkel is segítik a felhasználókat, de különféle paszták alkalmazásával magunk is előállíthatjuk a kívánt színárnyalatot. A megfelelő konzisztenciájúra beállított festék felhordása történhet kefével, hengerrel, ritkábban szórással. A festési művelet általában két rétegben történik, ezért fontos szabály, hogy az utolsó réteg "száliránya" mindig a természetes fény beesési irányával legyen párhuzamos. A függőleges negatív sarkokat érdemes mindig előre festeni (kb. 5-5 cm kihajtással) annak érdekében, hogy a festőszerszámmal nehogy megsértsük a derékszögben csatlakozó falsíkot. Az egyes rétegek elkészülte után, annak száradását követően fogjunk csak az újabb réteg felvitelébe.
Segédeszközök
A jó szerszám használata előfeltétele a minőségi munkának, de az sem elhanyagolható szempont, hogy miként védjük meg a meglévő padlót, nyílászárókat, bútorokat, csillárokat, stb. A jó szakember és segédje gondosan "becsomagolja" a helyiségeket és berendezési tárgyakat, elektromos szerelvényeket (fólia, hullámpapír, ragasztószalagok, különféle textíliák alkalmazásával). Bár időigényes előkészületet jelent, de a festés utáni takarításnál bőven megtérül a befektetett energia. A helyiségek belmagasságának függvényében különböző hosszúságú létrákra, bakokra, állványra lehet szükségünk, melyek lábrészeit védőborítással ("cipővel") illik ellátni a padozat védelme érdekében. A nyílászárók mázolása vízszintes síkban, festőbakon, a száradási időre történő tárolása, többszintes, úgynevezett lakkozó állványon történik. Az egyéb segédeszközök tárháza szinte kimeríthetetlen, annak csak a jó szakember fantáziája szab határt.